Зијадин Села: Референдум за името не е потребен

Share

Лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села смета дека референдумот за Договорот од Преспа со кој се предвидува промена на името е непотребен.

Тој во интервју за Алсат М, осврнувајќи се на најавените уставни измени рече дека тие треба да бидат искористени за Албанците во највисокиот правен акт на државата да станат рамноправни со Македонците. 

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

Поврзани вести

МВР: „Ренџ Роверот“ во Грција бил службено

МВР во врска со написот објавен од порталот Нет прес, известува дека Одделот за внатрешна контрола и професинални стандарди веднаш доби наредба да изврши проверки и да достави извештај. 

Најчитани вести

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

20 регионални телевизии лани оствариле приходи од 102,38 милиони денари

Во текот на 2017 година програма на регионално ниво емитуваа вкупно 26 телевизии. Во анализата на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги анализирани се податоците за економското работење

ВРВ