Несекојдневно визуелно доживување и музички спектакл на Филхармонија со Џијан Емин и диџеј Хуан Аткинс

Share
Историски музички настан од светски размери каде што совршен спој направија звуците на класичната и електронската музика, се случи вчера во Охрид, во Античкиот Театар.
 
Под диригентската палка на маестралниот Џијан Емин, дополнет со диџеј сетот на американскиот техно - музичар Хуан Аткинс, Македонската Филхармонија во текот на празничната вечер на 2 Август, приреди концерт за паметење и постави нови стандарди на македонската современа музичка сцена.
 
За време на неколкучасовникот музички спектакл публиката доживеа вистинска адреналинска авантура и празник за сите сетила,  преку несекојдневните звуци, ласерските форми и артистичката игра на светла и бои.
 
Во текот на истата вечер забавата продолжи со after сетот на диџеј Jeff Mills на Плажата Парк.
 
Концертот беше поддржан од Neuland, мултисензорната платформа, наменета да поттикнува уникатни музички и уметнички доживувања.
При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

Најчитани вести

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

20 регионални телевизии лани оствариле приходи од 102,38 милиони денари

Во текот на 2017 година програма на регионално ниво емитуваа вкупно 26 телевизии. Во анализата на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги анализирани се податоците за економското работење

ВРВ