Каков имот има Оливер Деркоски, новиот претседател на ДИК: Два стана во Скопје, куќа во Прилеп...

Share

Според анкетниот лист за имотната состојба на Оливер Деркоски, поднесен до Државната комисија за спречување на корупцијата во периодот кога бил неизвршен директор на Водостопанство на Македонија, новоизбраниот претседател на Државната изборна комисија има недвижен имот - два стана во Скопје од 59 и 76 квадрати купени во 2009 и во 2013 година и куќа од 100 квадрати во Прилеп, наследство од родителите.

Тој има автомобил Цитроен Ц3, проценет на 300.000 денари и побарувања од околу 1,3 милиони денари по различни основи.

Целиот негов анкетен лист, ОВДЕ.

Фото: Фејсбук/Деркоски

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!

Поврзани вести

Детален преглед: Каде скрати пари Владата за да најде 3,4 милиони евра за референдумот?

Собранието на Република Македонија јаусвои одлуката за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната власт и помеѓу фондовите со кои кај Државна изборна комисија, се отвара нова потпрограма - референдум во износ од 210.400.000 денари (околу 3,4 милиони евра).

 

Најчитани вести

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

20 регионални телевизии лани оствариле приходи од 102,38 милиони денари

Во текот на 2017 година програма на регионално ниво емитуваа вкупно 26 телевизии. Во анализата на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги анализирани се податоците за економското работење

ВРВ