На прашањето дали бил пијан, Јункер побара почитување

Share

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер побара „почитување“ откако новинар го праша дали бил пијан кога се тетеравел и барал помош за време на минатонеделниот самит на НАТО.

На денешната прес-конференција, Јункер рече дека минатата среда имал проблем со ишијасот и со грчеви во нозете, како што претходно соопштија и неговите помошници.

- Изненаден сум од интересот кој одделни лица го имаат за тоа прашање, кое дури не е ни маргинално и барам почитување, изјави Јункер.

Претходно и ЕУ ги отфрли како „навредливи“ тврдењата дека Јункер бил пијан на Самитот.

Тој досега во неколку наврати ги отфрли тврдењата дека има проблеми со алкохолот, обвиненија кои ги изнесоа британските медиуми кога пред четири години Лондон се обидуваше да го спречи неговото именување.

МИА

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

Најчитани вести

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

20 регионални телевизии лани оствариле приходи од 102,38 милиони денари

Во текот на 2017 година програма на регионално ниво емитуваа вкупно 26 телевизии. Во анализата на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги анализирани се податоците за економското работење

ВРВ