Почетна

Мој став

Граѓаните да излезат на референдум за историски одлуки да не носат грст пратеници

Со што помасовна излезност на референдумот за името граѓаните можат да спречат прашање од историска важност да се носи од грст пратеници наместо од полнолетните граѓани на оваа држава.

 

Грешки во чекори за референдумот или Владата однапред очекува неуспешност

По сопките односно повикот на бојкот на референдумот за промена на името кои дојдоа веднаш по официјалната најава дека гласањето ќе биде на 30 септември и тоа од истакнати актуелни и поранешни функционери од ВМРО-ДПМНЕ 

Треба некој да биде убиен, за да се сфатат сериозно „свадбените“ куршуми во тетовско?

Во тетовско деновиве залутаните куршуми, најверојатно од свадби, станаа секојдневие. Само вчера од нив беа оштетени четири возила, а пред некој ден на свадбена прослава беше повредена и жена.

Ќе прави ли Шилегов ново партиско дувло од новата фирма за парно греење?

Минатиот месец Град Скопје го формираше јавното претпријатие „Градски енергетски системи“ и покрај тоа што градоначалникот Петре Шилегов на дебатите пред локалните избори велеше дека државата е лош сопственик и дека нема да формира државно претпријатие за диструбуција на парно.

Ќе извлече ли поука Македонија од големата трагедија во Грција

Додека се уште не е познат точниот број на загинати од катастрофалните пожари во Грција, грчките медиуми анализираат дали работите можеа да бидат поинаку и зошто се случи големата трагедија.

Детето ви гори во пожар и болката знае ли во чија душа е всадена, во мајката од Грција или во мајката од Македонија

Детето Ви гори во пожар. Огнената стихија Ви го голта животот. Немаат ни каде да Ве закопаат. Затоа што и гробиштата ги нема. За миг животот Ви се претвора во пепел. Во обид да се спасите, Ве проголтува и морето.

Ќе им помогнеме на Грците или ќе се ситиме

Кога ја видов првата информација за бројот на жртви и ужасните видеа кои доаѓаа од Грција по катастрофалните пожари, неможев да верувам дека на стотина километри од овде може да се случи такво нешто страшно.

Македонија на „коруптивен максимум“: СЈО не може да постигне со старите, наплив на нови случаи

Во период кога почнаа да паѓаат пресудите за позначајните случаи покренети од Специјалното јавно обвинителство и прв пат имаше заплена на имот вреден 17 милиони евра по пресудата во случајот „Труст“ се појавија 

Ќе си легне ли ВМРО-ДПМНЕ на брашното и без амнестија?

Беа потребни само неколку лидерски средби за да почне разврската околу формирањето на Државната изборна комисија и референдумот за договорот за името меѓу Македонија и Грција.

 

Компаниите на Анѓушев и Локвенец земаа пари од државата: Законски никој не ги спречува, но дали е етички?

Медиумите, минатата недела објавија дека две компании на луѓе од власта добија финансиска помош од државата.

ВРВ