Почетна

Интервју

Атанасов: Граѓаните на Саемот на мебел ќе можат да ги видат најновите модели и трендовите во внатрешното уредување

Саемот за Мебел, кој заедно со Саемот „Технома“ и Саемот за градежништво ја формираат овогодинешната есенска саемска трилогија, се одржува на нова локација и тоа на целокупниот Спортски комплекс „Борис Трајковски“. 

Бочварски: Сонувам за Штип кој би имал доволно потенцијал да ги задржи младите овде

Градоначалник на Општина Штип и потпретседател на СДСМ, Благој Бочварски е еден од оние градоначалници за кои јавноста има впечаток дека постојано е на терен. 

Усаинова: Македонија е единствена земја на Балканот со силен ромски граѓански сектор

Повеќе од 18 месеци, Ромскиот Ресурсен центар и Центарот за семејно и детско згрижување го реализираат овој проект, кој е познат и како „Заедно за инклузивно општество “. 

Никола Димитров за „Le Figaro“: Нема да ги внесуваме нашите стари спорови во Европа

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во интервју за францускиот „Le Figаro“ го коментира договорот со Грција и повеќе други прашања.

 

Николовски: Младите претприемачи треба да ги промовираат македонските производи на домашен и странски пазар

Влатко Николовски е маркетинг-менаџер во компанијата „Урбан инвест“, најголемиот производител на павер и терастон елементи во Македонија и Балканот. 

Шуклева: Енергетскиот сектор сѐ уште е „машки“, но жените добиваат сѐ повлијателни улоги

Претседателката на Надзорниот одбор на МЕПСО, Ева Шуклева е член на Почесниот комитет на годинешната конференција „Жени во енергетиката 2018“, што се одржува втора година по ред. 

Митевска: Спортот ме челичи, а пишувањето ме релаксира и ми го јакне умот

По објавата на првата збирка „Додека Данте спие“ на писателката Силвија Митевска се подготвува објавата на втората збирка „Шепотот на Данте“. Повторно Данте, бидejќи Данте е нејзиниот син, и книгите се пишувани додека тој спиел односно растел.

Андонова: 175 едноставни и економични рецепти за нега, кои можете да ги подготвите дома

Промоција на книгата „Природно убави со Биодевојка“ од блогерката Вики Андонова, ќе се одржи на утре во 18 часот во Центарот за дизајн и иновации „Јавна соба“ (Public Room).

Уметноста го менува светот и покрај сите органичувања

Премиерата на претставата „Чиста хеорина“ се случи на 28 април, а следните изведби ќе бидат на 16 и на 19 мај  во Јавна соба. 

Бошко Стаменковски, светски шампион во „пауерлифтинг“: Гордо ја претставувам Македонија во светот, иако за возврат не добивам ништо

Бошко Стаменковски е светски и европски шампион во „пауерлифтинг“ дисциплината „бенч-прес“. Шампионскиот статус неодамна го потврди и со освоениот златен медал на В4 Светскиот куп во „паурелифтинг“ што се одржа од 21-23 април оваа година во Гер, Унгарија.  

ВРВ