Почетна

Свет

(Вознемирувачко видео) Во земјотресот во Индонезија загинаа најмалку 82 лица

​Најмалку 82 лица загинаа во силниот земјотрес со интензитет од седум степени по Рихтеровата скала, кој вчера го погоди индонезискиот остров Ломбок.

(ВИДЕО) Претседателот на Венецуела преживеа атентат со дронови

​Претседателот на Венецуела Николас Мадуро преживеа напад со дронови за време на свој говор. Инцидентот се случи за време на негово обраќање на воен собир во Каракас, кога експлодирале два дрона што носеле експлозив. Притоа, повредени се седум војници.

Ники Лауда во животна опасност

Трикратниот шампион во Формула 1, Ники Лауда е во лоша состојба во виенската болница, откако претрпе трансплантација на белите дробови.

(ВИДЕО) Маж се разнесе со експлозив на фудбалски терен во Белгија

​Засега неидентификуван маж во Белгија вчера се разнесе со експлозив на фудбалски терен. Според првите информации, човекот носел експлозивен појас на него.

Грузија ја легализираше марихуаната за лична употреба

Уставниот суд на Грузија ги укина казните на лицата осудени за употреба на канабис, со образложение дека станува збор за „право на личен избор“.

(ВИДЕО) Италијанците бесни: Отруено куче што спасуваше преживеани во земјотресите во Италија

Труењето на куче, кое спасуваше преживени од земјотресите во Италија во 2016 година, предизвика бес во јавноста.

(ВИДЕО) Историски феномен во Венецуела: Инфлација од милион отсто

Меѓународниот монетарен фонд проценува дека до крајот на годината во Венецуела инфлацијата ќе достигне милион отсто. Властите во Каракас продолжуваат да печатат пари за да го покријат буџетскиот дефицит.

 

Момчињата спасени од пештера во Тајланд се повлекуваат во будистички храм

Повеќето момчиња, спасени од пештера во Тајланд, заминуваат на неколкудневно повлекување во будистички храм пред да се вратат на секојдневниот живот, соопштија денеска тајландските власти.

Директорот на ФБИ ја обвини Русија за мешање во внатрешните работи на САД

Директорот на американското Федерално биро за истраги (ФБИ) Кристофер Реј изјави дека Русија продолжува да поттикнува раздор во САД, преку ширење лажни вести, пропаганда и тајни операции.

Момчињата од пештера во Тајланд спасувањето го нарекоа чудо

Дванаесет момчиња и нивниот тренер по фудбал, кои беа блокирани во поплавена пештера во северниот дел од Тајланд, првпат се појавија во јавност откако беа спасени.

ВРВ