Почетна

Балкан

Српската армија превентивно подигнала борбена готовност поради тензиите на Косово

​Армијата на Србија превентивно ја подигнала борбената готовност на целата територија поради тензиите на Косово, објави српскиот весник Новости.

Вучиќ: Странски сили се мешаат во политиката на Србија, на повидок нема компромисно решение за Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ по седницата на Советот за безбедност и потоа по средбата со српскиот патријарх Иринеј изјави дека во изминатите денови е забележано „агентурно дејствување од разни центри

Бугарските проститутки заработуваат до 3.000 евра недело

​До 3000 евра неделно заработуваат елитните проститутки во големите летувалишта на бугарското крајбрежје. Нивните поскромни колешки, кои се среќаваат со туристите покрај брегот, добиваат меѓу 300 и 400 евра

Во следните 48 часа можна дестабилазција на Косово, Вучиќ свика итна седница на Советот за национална безбедност

​Српскиот претседател Александар Вучиќ за утре претпладне свика итна седница на Советот за национална безбедност на Србија, „поради состојбата на северно Косово“, јави српскиот јавен сервис РТС.

(ВИДЕО) Хрватски навивачи ограбиле и демолирале бензинска во Србија, уапсен 28 лица

Српскиот министер за внатрешни работи, Небојша Стефановиќ соопшти дека полицијата на автопатот Белград-Ниш запрела повеќе од 400 хрватски навивачи, кај кои при контрола пронашла поголем број дрвени и метални палки, неколку секири, како и помало количество на наркотици.

По пожарите во Грција: Се урива ограден дел вo Ханиоти и Пефкохори за да се отвори пристап до морето

​Општина Касандра на Халкидики, од утрово започна со уривање на диво заграден дел за да се отвори пристап до морето во делот на плажата меѓу Ханиоти и Пефкохори.

Би-Би-Си: Грчката полиција направила фатални грешки, возачите ги насочувала кон пожарот

И покрај тоа што грчките власти ги негираат свои грешки, сепак „полицијата направила фатални грешки“, и „ги пренасочувала возачите во правец на пожарот“, објави британскиот јавен сервис Би-Би-Си.

“Ми се допаѓа да потпалувам и да ги гледам пожарникарите како трчаат да ги изгасат“: Во Грција уапсен пироман кој подметнал пожари во Атика

Ми се допаѓа да потпалувам и да ги гледам пожарникарите како трчаат да ги изгасат пожарите, наводно рекол

(Видео) Српскиот градоначалник Палма на чело на српско оро во море во грчка Паралија

Градоначалникот на Јагодина, Драган Марковиќ Палма и лидер на Единствена Србија направи шоу во грчкото одморалиште Паралија, пренесуваат грчките медиуми.

По катастрофалните пожари: Ќе се уриваат над 3.000 дивоградби во областа Атика

​Според Министерството за животна средина на Грција,  во децентрализираната администрација на Атика постои листа со 2.500 дивоградби во шума, но и 685 дивоградби на брегот, кои според препораките на катастарските

ВРВ