Почетна

Македонија

МВР: „Ренџ Роверот“ во Грција бил службено

МВР во врска со написот објавен од порталот Нет прес, известува дека Одделот за внатрешна контрола и професинални стандарди веднаш доби наредба да изврши проверки и да достави извештај. 

Зијадин Села: Референдум за името не е потребен

​Лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села смета дека референдумот за Договорот од Преспа со кој се предвидува промена на името е непотребен. Тој во интервју за Алсат М, осврнувајќи се на најавените уставни измени рече дека тие треба да бидат искористени за Албанците во највисокиот правен акт на државата да станат рамноправни со Македонците.&nbs

Триесет организации почнаа кампања за бојкот на референдумот

​Триесет организации потпишаа денеска Меморандум за стратешка соработка со цел бојкот на референдумот. Тие формираа т.н Кризен штаб за кампањата, а се предводени од Јанко Бачев од Единствена Македонија. 

Сите детали: Слободни вкупно 5.496 студентски легла, во тек електронското пријавување

​Рокот за електронско пријавување на редовните студенти од втора и повисоките студиски години за сместување во студентските домови во академската 2018/2019 година трае до 15 август, а за студентите 

МВР: „Ренџ роверот“ вчера и денеска бил во Скопје, се вршат проверки

​Возилото марка „Ренџ ровер дискавери спорт“, за кое дел од медиумите соопштија дека се наоѓа во Грција, е сопственост на МВР и вчера и денеска било во Скопје, потврдија за МИА од Министерството.

МВР ќе истражува што барал службен џип во Грција

Министерството за внатрешни работи ќе истражува дали службено возило марка „Ренџ Ровер Дискавери Спорт” било злоупотребено од висок функционер вработен во Министерството, откако порталот „Нет прес“ објави фотографии и видео од теренско возило во сопственот на МВР, кое било забележано во Грција и дека наводно го користат четири млади девојки кои летуваат во популарниот камп „Евридки“.

Груевски не одговора, Стевчо Јакимовски и ГРОМ ќе го бојкотираат референдумот за името

Никола Груевски, поранешниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, не одговори на прашањето на новинар на ТВ21 дали ќе гласа на престојниот референдум за името. Камерата на ТВ 21, го фати Груевски во друштво на поранешниот градоначалник на Општина Карпош и претседател на ГРОМ, Стевчо Јакимовски

Тачи реизбран за претседател на ДПА

​Мендух Тачи на денешниот семди конгрес на Демократската партија на Албанците, кој се одржа во Тетово, беше реизбран за претседател. Тој пред присутните истакна дека ДПА во периодов што следи ќе се залага да се имплементира Договорот за името со Грција кој, како што рече е основен услов за Македонија да се интензивира во евроатлантските интеграции.

Мицкоски: Предлог за влез во Владата е непристоен, барањата за амнестија се измислени

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на својот Фејсбук профил напиша статус во кој наведува дека се измислени неговите наводни барања за амнестија, а предлог за влез во Владата е непристоен и надвор од неговите морални принципи. 

Ликвидиран на неговиот именден: Македонецот убиен во Авганистан е од Љубанци

Илија Мерџановски од Љубанци е 37-годишниот Македонецот кој беше убиен со уште двајца странци во Кабул, Авганистан, објави „Вечер“. Како што велат селаните во Љубанци за Вечер тој бил убиен баш на неговиот именден.

ВРВ