Почетна

Добрососедство

(ВИДЕО) Заев и Борисов втора година заедно го чествуваа Илинден

Премиерите на Македонија и Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, попладнево заедно чествуваа 115 години од Илинденското востание пред споменикот на Гоце Делчев на плоштадот во Благоевград.

Заев и Борисов заедно ќе го одбележат Илинден во Благоевград

​Македонскиот премиер Зоран Заев и бугарскиот премиер Бојко Борисов утре во во Благоевград заедно ќе ја одбележат 115 – годишнината од Илинденското востание, соопшти владината прес-служба.

Косово целосно ја повлече одлуката за зголемените царини

Косовската Влада ја укина во целост одлуката за зголемените царини, соопшти денеска министерот за економија Крешник Бектеши.

Благодарност од Грчкиот секретаријат за цивилна заштита до земјите за помошта, меѓу нив и Македонија

​Од Генералниот секретаријат за цивилна заштита, соопштуваат кои земји понудиле помош за справување со катастрофалните пожари, а воедно изразуваат и искрена благодарност до сите што брзо одговориле на грчките барања.

Македонците повеќе патуваат во Бугарија отколку Бугарите во Македонија

Бугарија лани ја посетиле 583.026 македонски граѓани, а 396.450 Бугари престојувале во Македонија, покажуваат податоците на Бугарскиот национален статитички институт.

 

Владата издвои 6 милиони денари помош за Грција

Владата на Република Македонија денеска донесе одлука да издвои шест милиони денари како интервентна помош која ја става на располагање на грчките владини институции одговорни за справување со пожарите.

Македонија и понуди помош на Грција, од грчкото МНР се заблагодарија за брзата реакција

​Природните катастрофи не познаваат граници и ги надминуваат споровите, соопштуваат од грчкото МНР и им се заблагодаруваат на сите за понудената помош и изразената поддршка и солидарност.

(Видео) Бугарскиот патријарх Неофит: Ги сакаме браќата Македонци, со Божја помош ќе и помогнеме на црквата

​Бугарскиот патријарх Неофит се надева дека со Божја помош ќе биде поддржан процесот на признавање на автокефалноста на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, кој тој го означи како „нешто во кое вреди да се вложи“.

Прва македонско-грчка ликовна колонија: „Културен мост“ ќе градат Мирослав Масин, Сергеј Андреевски...

„Културен мост“ е насловена првата македонско-грчка ликовна колонија што од утре до 5 јули ќе се одржува во Струга во организација на здружението на граѓани „Концепт“ од Скопје.

 

Македонија и Грција почнуваат разговори за поевтинување на роамингот

​Македонскиот министер за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски  и грчкиот министер за дигитална политика, телекомуникации и медиуми Никос Папас и телекомуникациски оператори од Македонија

ВРВ