Почетна

Баш ни е ќеф

(Фото) Десетгодишниот Бошев од Неготино го искачи врвот Мормулада во Италија

​Неготинецот Ване Бошев, на десет ипол години го искачи врвот Мормулада Пунто Пениа, еден од најпознатите врвови на Доломити во Италија со најдолга стена, висок 3.343 метри. Искачувањето се одвивало на стаза опремена со метално јаже за безбедност на искачувачите. 

Иницијативата „Донирај уметност“ заврши, колекцијата од дела ќе биде испратена во Атина

Графичкиот дизајнер Зоран Кардула информираше дека иницијативата „Донирај уметност“ завршила и биле собрани повеќе од 50 уметнички дела кои ќе бидат подарени за хуманитарни цели за помош на настраданите во пожарите во Грција.

„Макпетрол“ промовираше апликација за полесно наоѓање на бензинските станици и што тие нудат

Компанијата „Макпетрол“ промовираше апликација „Верна гоу“ (Verna Go) која на граѓаните и туристите ќе им даде сервисни информации за најблиската бензиска станица, услугите кои ги нуди, видовите на гориво кои ги има, цената на горивата и слично.

Добротворниот хакатон „KindHack“ доаѓа во Скопје

Симфони Солушнс-Скопје го организира својот прв добротворен хакатон „KindHack”. Настанот ќе се одржи на 22 и 23 септември во просториите на Симфони Солушнс во Скопје.

(Фото) Лукоил Македонија отвори бензинска станица во Гевгелија, пред влезот во Грција

Од сега кога патувате во Грција пред да ја напуштите нашата граница ќе можете да наточите високо квалитени горива во ново отворената бензинска станица на Лукоил Македонија.

(Фото) Царовска: Сите 25 деца од ЈУ „25 Мај“ од денеска ќе живеат во мали групни домови

Сите 25 деца од ЈУ за згрижување деца со воспитно социјални проблеми „25 Мај“ од денеска ќе живеат во мали групни домови. 

Новите Супер-колачи на Виталиа со Брајова азбука

Македонскиот производител на здрава храна Виталиа продолжува со своето општетсвено одговорно делување. 

(Фото) По Дебар Маало и Капиштец си доби шарена зграда

Улица Козара во Капиштец ќе биде разубавена со шарена зграда насловена „Магична шума“.

Град Скопје ќе помогне со два милиони денари за настраданите во пожарот во Атина

Советот на Град Скопје на втората вонредна седница едногласно ја донесе Одлуката за давање на парична помош на настраданите во катастрофалните пожари во Грција.

„Еклер“ на Марко Ѓоковиќ најдобар среднометражен филм на ПриФест

Македонскиот краток филм „Еклер”, по сценарио и режија на Марко Ѓоковиќ ја доби наградата за најдобар филм во категоријата на среднометражни филмови на годинашното десетто издание на Меѓународниот филмски фестивал во Приштина (ПриФест).

 

ВРВ