Почетна

Во Теретана Со

Христијан Стојчевски: За добра линија не е важна само правилната исхрана

Христијан Стојчевски, поранешен новинар, кој сега работи како ПР консултант, интензивно вежба во теретана околу седум месеци и веќе има видливи резултати.

(Галерија) Во Synergy фитнес и спа центарот одржан првиот NIKE+ Training Club во Скопје

Секојдневните професионални обврски и брзиот модерен начин на живот влијаат врз здравјето и дебелината на луѓето, како и на нивната физичка активност. Токму поради недостигот на слободно време, трендот во светот е луѓето сè почесто да вежбаат со помош на апликации кои ги инсталираат на своите паметни уреди.

Лазе Камчев: Вежбањето е најдобриот лек за стрес

Нема дилема дека парите, носат најмногу стрес. Стресот е уште поголем, ако токму управувањето со финасиите ви се главниот фокус во секојдневното работење.

(Галерија) Како македонските одбојкари се подготвуваат за претстојните натпревари?

Македонските одбојкари интензивно се подготвуваат за претстојните натпревари овој викенд против репрезентацијата на Австрија. Напорните кондициони вежби, вежбите за целосна припрема на мускулите, како и вежбите за истегнување се најава дека репрезентацијата е подготвена за победа и пласман во полуфиналето на Европската Лига.

Што имаат заедничко органската храна и теретаната?

Анастасија Ашкилова, сопственичката на продавницата за органска храна BeOrg е вистински пример за девизата „Во здраво тело, здрав дух“. Не само што редовно спортува: оди во теретана, игра тенис, кошарка, а практикува и кик бокс, туку и здраво се храни.

 

Во здраво тело, здрав дух со Игор Стефановски – Иџе

Македонскиот автомобилист Игор Стефановски – Иџе вели дека за постигнување на добри резултати е потребна добра физичка и психичка кондиција. „Без подготовки со спортски активности нема успех. Физичката и психичката кондиција се битни пред секоја трка. Едно мало невнимание, може да придонесе да се изгуби концентрацијата при возење, што може да донесе лош резултат“, вели Иџе.

Тим билдинг со Идеа лаб

Бизнис теоретичарите кон крајот на 20. век го популаризираат концептот на градење на тимови. Постојат различни мислења за ефикасноста на овој нов менаџмент "каприц". Некои гледаат на "тим билдинг" како на обичен збор - пречесто користен, а премалку корисен.

Секој што вложува во спортување заштедува пари и време

еМагазин ја стартува новата рубрика „Во теретана со...“, за да даде свој допринос на промовирањето на здравиот живот. За прв гостин во нашата рубрика го избравме Д-р Стефан Јаќовски, професионален (лиценциран) нутриционист и главен тренер во фитнес и спа центарот Синерџи, човек кој е вистински пример за водење на здрав живот.

ВРВ