Почетна

Техно

Македонија на дланка на туристите: Изработена нова апликација „Visit Macedonia”

Министерство за економија ја промовираше апликацијата visitmacedonia, која, како што изјави министерот за економија Крешник Бектеши, ги следи светските трендови за дигитализација и иновации во туристичката промоција, а има за цел да го привлече вниманието на туристите, посебно на транзитните. 

Два тима победници на Фин Хакатонот: Ќе развиваат апликација, видео и игра за буџетот

Два тима победија на Фин Хакатонот за креирање на веб-апликација, видео и мултимедијална игра за Граѓанскиот буџет, што викендов се одвиваше во Министерството за финансии. 

Македонски иноватори во Израел презентираа проекти за еврејското наследство

Македонски иноватори од 24 до 29 јуни имаа можност на студиски престој во Израел да се запознаат со тајната на израелското економско чудо. 

На ФИНКИ два дена посветени на машинско учење и интелигентни сервиси на бесплатна работилница поддржана од Microsoft

​Развојот на интернет технологиите, идеите за нивното константно надградување, секогаш доаѓа од амфитеатрите

Само 20% од населението со пристап до интернет направило нарачка онлајн

Само 20% од населението со пристап до интернет направило нарачка онлајн, што ја става Македонија на дното, единствено пред Црна Гора, рече Нина Ангеловска, косопственик и директор на Grouper.mk и Претседател на АЕТМ.

НАСА: На Марс пронајдени органски молекули, што може да значи постоење на живи организми

На Марс се откриени нови знаци на можни минати или дури и сегашни форми на живот на Црвената планета, соопштија експерти од НАСА.

Македонски Телеком ќе додели педесет фудбалски стипендии за талентирани деца

Пред самиот почеток на најголемиот светски фудбалски настан, Македонски Телеком почнува нова кампања со слоган: „Ги поддржуваме ѕвездите на иднината" за поддршка на млади талентирани идни фудбалери.

„LG“ го претстави новиот смартфон „Q-Stylus“

„LG“ официјално го објави својот нов „Q-Stylus“ смартфон од средна класа. Тој ќе биде достапен во три варијанти со имиња „Q Stylus“, „Q Stylus +“ и „Q Stylusα“.

 

Истражување: Каде е Македонија во интернет-купувањето во однос на ЕУ?

Резултатите од истражувањето во сферата на интернет-трговијата во 2017 година, спроведено во земјите членки на ЕУ10 и неколку земји коишто не се членки на ЕУ, откриваат дека купувањето преку интернет станува сѐ позастапено, соопшти Народната банка.

Со „Ало кафана“ на најбрз начин во контакт со која било кафана

Ало Кафана е апликација која ќе ви овозможи на најбрз начин да стапите во контакт со било која кафана.

ВРВ