Почетна

Бенчмарк

Стотици лица во преговарачката структура за ЕУ, пари ќе обезбеди Владата, но ќе има и европска помош

​Основната функција на процесот на преговори е нашата подготовка за членство. Тоа е еден од најважните административно политички операции, низ кои поминале сите земји-членки на ЕУ. Транформацијата треба да резултира

На прашањето дали бил пијан, Јункер побара почитување

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер побара „почитување“ откако новинар го праша дали бил пијан кога се тетеравел и барал помош за време на минатонеделниот самит на НАТО.

Хан утре го отвора скринигот за почеток на разговорите со ЕУ

Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската комисија Јоханес Хан утре ќе престојува во Македонија, со што почнува скринингот процесот на земјата за отпочнување преговори за членство во Унијата. 

„Вечерњи лист“: ЕУ од есен ќе предложи за пристапни преговори да се одлучува со мнозинство, а не едногласно

Европската комисија се подготвува на есен да предложи нов систем на донесување одлуки во врска со преговорите за членство во ЕУ, при што повеќе нема да биде потребна едногласна одлука на сите земји членки, туку само квалификувано мнозинство, пишува хрватскиот весник „Вечерњи лист“.

Има што да види: ЕУ почнува со скенирање на институциите во Македонија

Амбасадорката на Австрија, Ренате Коблер, изложувајќи ги приоритетите за претседателствување на Австрија со ЕУ во следната половина година во собраниската Комисија за европски прашања, порача дека Македонија никогаш не била поблиску до ЕУ отколку сега, но дека сепак ја очекува многу работа на реформите.

Австрија нов претседавач: Голем пријател на Македонија на чело на ЕУ

Австрија од денеска го презеде претседавањето со ЕУ и според најавите главен приоритет ќе биде миграцијата. Мото на австриското претседателство е „Европа која ги штити".

Вишеградска група: Очекуваме идната недела Македонија да ги почне преговорите со ЕУ

Очекуваме добри вести идната недела, Македонија да ги почне преговорите со ЕУ. Ќе помогнеме колку што можеме зашто земјата треба да стане полноправен член што поскоро, а договорот со Грција е само дополнителен, силен поттик во оваа насока, рекоа денеска амбасадорите на Унгарија и на Словачка,

ЕК предложи поголем буџет за проширување на Европската Унија

Европската Комисија денеска предложи да се зголеми буџетот за процесот на проширување на ЕУ. Предлогот е дел од сѐвкупниот план на Комисија да се зголоми буџетот на Унијата за надворешни работи, вклучително и аспекти како хуманитарната помош.

Општините ќе може да аплицираат за 5 милиони евра, за да ги подобрат услугите за граѓаните

Општините ќе може да аплицираат со капитални проекти за средства од Проектот за подобрување на општинските услуги, информираше министерот за финансии, Драган Тевдовски  на отпочнувањето на градба на општинската зграда на Oпштина Арачиново.

Се отвара ли шанса за Македонија: Хан бара мнозинско наместо едногласно носење одлуки во ЕУ

Европскиот комесар за проширување и соседска политика Јоханес Хан се заложи за мнозинство донесување одлуки во надворешната политика на ЕУ.

 

ВРВ