Почетна

Ретро

(Фото) Старо Скопје пред земјотресот

Во чест на 55 годишнината од земјотресот во Скопје (26 јули 1963) фејсбук-страницата The City Knows се потсети на старо Скопје со селекција од 55 стари фотографии.

Скопје по земјотресот во 1963 година: Град без деца

Под урнатините од скопскиот земјотрес животот го загубиле 1.070 негови граѓани, биле повредени над 4.000 граѓани. Според познатите податоци, во земјотресот загинале 120 деца.

 

(ВИДЕО) Како скопјани ги пречекаа Тито и Хрушчов по земјотресот во 1963 година

Во Скопје веднаш по земјотресот во 1963 година првпат во времето на Студената војна меѓу капиталистичкиот запад и комунистичкиот исток се сретнале американски и советски воени сили кои заеднички им помагале на скопјаните.

 

(ВИДЕО) Ретка снимка од Скопје по земјотресот во 1963 година

На 26 јули 1963 година во 5:17 часот, Скопје било разурнато од земјотрес со 9 степени по Меркалиевата скала (6,1 според рихтеровата сеизмичка скала) кој траел 20 секунди, а помали потреси имало до пет часот и 43 минути.

 

49 години од стапнувањето на Нил Армстронг на Месечината

Пред четириесет и девет години, уредите на Motorola ги пренесоа првите чекори на Нил Армстронг на Месечината на милиони луѓе во светот

(ВИДЕО) Заборавено интервју со Никола Тесла: Човекот што го измисли 20 век

Никола Тесла е роден во Смилјан на 10 јули 1856 година. Тој е истражувач и пронаоѓач на полето на електротехниката и радиотехниката, познат како татко наизменичната струја и бројни футуристичкипронајдоци.

 

Поминаа 70 години: Ретка видео-снимка од прогонот на Македонците од Егејска Македонија

Со положување цвеќе пред Споменикот на децата бегалци во паркот Жена борец во Скопје и изложба на фотографии во Домот на АРМ, денеска почна одбележувањето на 70 години од прогонот на Македонците од Егејска Македонија за време на граѓанската војна во Грција 1946-1949 година.

 

(ВИДЕО) К-15 и Миле Паника визионери: Пред десетина години го дале предлогот Крушевска Македонија

Предлогот за новото име за севкупна употреба, кој според грчките медиуми, повторно е поврзан со Крушевската Република, откако грчката страна го одби „Илинденска Македонија“ уште пред десетина години го дал носечкиот лик на хумористичната серија К-15, Миле Паника.

(Видео) Како Тито го прослави неговиот последен 25 Мај

Денот на младоста беше празник со кој се славеше 25 Мај - роденденот на Тито. На тој ден момчиња и девојки од цела поранешна Југославија ја носеа низ целата земја и му ја предаваа на Тито штафетата на младоста – своевиден симбол на посветеноста кон неговата оставнина.

 

25 години од смртта на сараевските Ромео и Јулија: За љубовта помеѓу Бошко и Адмира и денес се пишува

На 18. мај пред 25 години загинаа Бошко Бркиќ и Адмиеа Исмиќ, а нивната љубовна приказна и денеска се раскажува, а воедно се нарекуваат и балканските Ромео и Јулија.

ВРВ